Arkiv för onsdag 15 juni, 2011

Håller än en gång på att försöka minska min Mirtazapin från 2 tabletter varje kväll till i alla fall 1 tablett.
Dock har jag varit extra seg, trött och en aningen ”viljelös” den senaste tiden. Ska öka Mirtazapinen igen och se om det är den det beror på!!??
Jag minskar verkligen den i väldigt maklig takt!
Första 2 veckorna minskar jag 1 tablett varannan kväll för att sen dra ner till 1 tablett varje kväll.
Så det borde inte vara ”bieffekter” av för snabb minskning.

Har som sagt vad försök flera gånger tidigare. Nu är det nog 2 år sedan.
Denna gången har jag ju ändå varit duktigt med att motionera i stort sett varenda dag! Och det säger man ju ska påverka även psyke och depression!
Jag har ju dystymi, som är en ”kronisk depression” alltså inte den formen av djupare depression som kan drabba många. Jag har snarare ett sänkt stämningsläge som är mer eller mindre konstant. Och ännu lägre UTAN medicin!!
Blir jag piggare igen när jag höjer dosen VET jag att det är den beror på!

Jag får väl bara acceptera att jag behöver den medicinen. Har i alla fall lyckats sätta ut min Efexor Depot utan ökade besvär.